14.05.20 4W Maths Home Learning

Today, you are going to use your knowledge of RUCSAC to solve word problems about money. Please explain what RUCSAC is and how we use it.

Bronze: Your first task today is on Education City, so you will need to complete the task called ‘Its Aisle Good’.

Silver: Answer the questions below.

Gold: Can you write your own word problems below and answer the ones your friends have left.

45 thoughts on “14.05.20 4W Maths Home Learning

  1. Silver

    1) 9 brownies that cost 60p will cost £5.40p (60×9=54 times by 10= 540.)

    2) 6 cartons of orange juice that cost 80p will cost £4.80p (80×6=48 times by 10 = 480.)

    3) 5 packets of potato cakes that cost 95p will cost £4.75p (95×5=475 )

    4) 3 bags of granny brown rice would cost £4.50p (1.50×3=450)

    5) 4 tins of tuna would cost £3.12p (78×4= 312 )

    6) 4 jars of olives cost £ 5.00p (125×4=500)

    7) 3 packs of eggs cost £7.35 ( 1.25 x 3 = 735)

    8) 2 cartons of blueberries cost £ 6.58 ( 3.29 x 2 = 658)

    9) 3 jars of honey cost £14.97 ( 4.99 x 3 = 1499 .)

    10) 4 bags of dog food cost £27.92 (6.98 x 4 = 2792

    • Great Hajrah, have a look at question 6 again please. Can you write 2 word problems too please, this is the gold challenge which you are able to do.

  2. Bronze
    I have completed this task and have scored 100%.
    Silver
    1.£5.40
    2.£4.80
    3.£4.75
    4.£3.12
    5.£4.50
    6.£5
    7.£7.35
    8.£6.58
    9.£14.97
    10.£27.92
    Gold
    Harry buys 3 boxes with 34 apples in each.
    If he eats 45 apples how much will be left?

  3. ************
    silver
    ************
    1. £5.40

    2. £4.80

    3. £4.75

    4. £3.12

    5. £4.50

    6. £5.00

    7. £7.35

    8. £6.58

    9. £14.97

    10. £ 27.92

    ********
    Gold
    ********
    1 dress cost £15.63.
    how much does 4 dresses cost?

    • 4.£3.12
      7.£6.35
      Gold
      I jar of sweets cost £3.20 how much do I need for 4 jars ?
      Bethany has £10.00 she buys some crayons which doesn’t £2.15 and a note book that cost £3.59 how much change she have ?

  4. bronze
    100%
    sliver
    £5.40
    £4.80
    £4.50
    £3.12
    £4.50
    £5.00
    £0.60
    £6.58
    £14.97
    £27.9
    Iqra has £15.00 and bought chocolate for £2.50 and an orange juice for £1.00 how much money is she left with?

  5. 1.it will cost £5.40p.
    2.it will cost £4.80p.
    3.It will cost £4.75p.
    4.It will cost £2.13p.
    5.it will cost £4.50p.
    6.It will cost £5.00p.
    7.It will cost £7.25p.
    8.It will cost £6.58p.
    9.It will cost £14.97p.
    10.it will cost £ 24.00p.

  6. I printed out silver I will do bronze aswell
    Gold
    Lilly brought a packet of new pencils worth £1.40. What is the price if she bought 5 packets of new pencils ? The answer to this is £7.

  7. 1£5.40
    2 £4.80
    3 £4.75
    4 £3.12
    5 £4.50
    6 £6
    7 £7.35
    8£6.58
    9 £14.97
    10 £27.92
    GOLD
    Max needs to buy a packet of crisps one packet cost £2.50
    He needs to buy 4 how much money will it cost?

        • Okay I will do it right here:

          SILVER

          1] £5.40
          2] £4.80
          3] £4.75
          4] £3.12
          5] £4.50
          6] £6
          7] £7.35
          8] £6.58
          9] £14.97
          10] £27.92

          GOLD
          My own word problem:
          One football stadium had 720 people in a queue on one side, going to watch a football match and 935 on the other side,
          The staff could only afford seats for the nearest 1000 so they did it.
          How many people got to watch the match?

          Mikolaj’s answered questions:
          A clown mask costs £10.60p and a Halloween t-shirt cost £5.10 ?
          If you add them altogether what is the answer to the nearest 10?
          The answer rounded to the nearest 10 is £20.

  8. 1.540p
    2.720p
    3.475p
    4 312p
    5.450p
    6.500p
    7.2940p
    8.650p
    1490p
    2792p
    Gold
    If I have 10 pound to spend and I buy a football for £5.90and some sweets for £2.90p what is my change?
    A clown mask costs £10.60p and a Halloween t-shirt cost £5.10 ?
    If you add them altogether what is the answer to the nearest 10

Leave a Reply