Skip to content
  • Home
  • The School
    • Contact Us
    • School Calendar
    • Head Teacher’s Welcome
    • Ofsted Report
    • School Prospectus
    • Performance Tables
    • School Council
    • Vacancies
  • Parents
    • Parent Hub
    • Parents View
    • Coffee Morning Minutes
    • School Food
    • School Uniform
    • SEND Hub
  • Staff
    • Governors
    • Staff at School
    • Staff Hub
  • Curriculum
    • Class Blogs
    • Curriculum Intent
    • Timetable
    • Skills Academy
    • Year Group Overviews
    • Year Curriculum Plans
    • Phonics & Reading Schemes
    • National Curriculum Expectations
  • Information
  • Home
  • The School
    • Contact Us
    • School Calendar
    • Head Teacher’s Welcome
    • Ofsted Report
    • School Prospectus
    • Performance Tables
    • School Council
    • Vacancies
  • Parents
    • Parent Hub
    • Parents View
    • Coffee Morning Minutes
    • School Food
    • School Uniform
    • SEND Hub
  • Staff
    • Governors
    • Staff at School
    • Staff Hub
  • Curriculum
    • Class Blogs
    • Curriculum Intent
    • Timetable
    • Skills Academy
    • Year Group Overviews
    • Year Curriculum Plans
    • Phonics & Reading Schemes
    • National Curriculum Expectations
  • Information

Login

Year 3 Maths Challenge Spring 1

  • Picture of Miss Redhead Miss Redhead
  • December 17, 2021

Bronze

1.John buys a pen for £1.70 and a notepad for £3.20. How much did he spend altogether?

2. Ryan bought three cakes for 22p each. How much did he spend?

Explain how to solve these problems.

Silver

Gold

Explain how you know.

Platinum

Imagine your family agreed to give you some pocket money every day for a month! You can choose from the following options:

  1. £10 every day
  2. £3 on the first day, £3.50 on the second, £4 on the third, and so on, increasing by 50p per day
  3. 1p on the first day, 2p on the second, 4p on the third, and so on, doubling each day.

Without doing any working out, which one would you choose, and why?

In a month with 31 days, how much money would you have by the end of the month, under each system? You may wish to explore using a spreadsheet…

In which months would option 1 be better than option 2?
If your family stopped your pocket money on day 8, which option would give you the most?
On which day of the month does option 3 become the most fruitful?
If you chose option 3, how many days would it be before you became a millionaire?

Previous
Next

82 responses

Comments navigation

Older comments
  1. Keaton O. says:
    02/03/2022 at 8:01 am

    Bronze
    John spent £4.90 1.70+ 3.20
    Ryan spent 66p. 22+22+22

    Silver
    Waylon spent 48p
    Talia spent £1
    Together spent £1.48
    Lia spent £1.08
    Marcus spent £2.16
    Together spent £3.24
    Gold
    10p 10p 10p
    20p 10p 10p
    20p 20p 20p 20p 20p

    Log in to Reply
  2. Ammar W. says:
    09/02/2022 at 7:18 pm

    Bronze
    1.John bought £4.90 all together because 70 +20 =90 and 1 + 3 =4. Therefore £4 + 90p = £4. 90.
    2.Rayan has spent 66p because 22p 3’s are 66p.
    Silver
    1.Talia spend 48p because 24 + 24 = 48p and 20 + 20=40, 4 + 4 =8.
    Waylon spent 240p = £2.40 because 24p x 10= 240p which is £2.40
    all together they spent : 48p + 240p = £2.88 = 288p.
    2.Macurs bought 6 peaches.
    36 x 6 = 216 = £2.16
    Marcus spent £2.16.
    Lia spent 36p x 3 = £1.08
    Marcus spent all together £2.16 and Lia spent all together £1.80.
    Marcus spent 108p.

    Log in to Reply
  3. Ahmed O. says:
    06/02/2022 at 7:20 pm

    I have completed this task in my homework book

    Log in to Reply
  4. Rustam M. says:
    02/02/2022 at 8:39 am

    Gold

    1. 10
    2. 20 10 10
    3.50p 10p 10p 10p 20p

    Log in to Reply
  5. Rustam M. says:
    30/01/2022 at 7:30 am

    Bronze

    1. £1.70-£3.20=£2.50
    2.Ryan spent 66,

    Silver

    Taia spent £1
    Waylon spent =48p
    both spent £1.48

    Log in to Reply
  6. Ammar W. says:
    28/01/2022 at 10:55 am

    £1. 70 – £3.20= £2.9

    Log in to Reply
  7. Said M. says:
    28/01/2022 at 10:55 am

    Bronze: £1.70-£3.20= £2.10. 2. He spended 22p on each cake

    Log in to Reply
  8. Aaron G. says:
    28/01/2022 at 10:55 am

    Bronze
    1.£3.20+£1.70=£4.90
    2.Ryan spent 66p
    22+22+22=66
    Silver
    Taila spent 80p on raspberries and Waylon spent 48p on raspberries.

    Log in to Reply
  9. Meena B. says:
    28/01/2022 at 10:55 am

    Bronze.
    1.They spend £4.90p.
    2.He spend 62p for 3 cakes.
    You need to add 22+22+22=62
    Silver
    24+24+24+24+24=104
    On each raspberry she gets 5 raspberry’s and =104.

    Log in to Reply
  10. Mahdi R. says:
    28/01/2022 at 10:55 am

    All together is £5.12 and Ryan spend 66p
    Silver
    Talia and Waylon spended £2.40 all together £1.20
    Lia and Marcus spended £1.44 all together 72p

    Log in to Reply
  11. Sabiha K. says:
    26/01/2022 at 8:00 pm

    Bronze
    1.John bought £4.90 all together because 70 +20 =90 and 1 + 3 =4. Therefore £4 + 90p = £4. 90.
    2.Rayan has spent 66p because 22p 3’s are 66p.
    Silver
    1.Talia spend 48p because 24 + 24 = 48p and 20 + 20=40, 4 + 4 =8.
    Waylon spent 240p = £2.40 because 24p x 10= 240p which is £2.40
    all together they spent : 48p + 240p = £2.88 = 288p.
    2.Macurs bought 6 peaches.
    36 x 6 = 216 = £2.16
    Marcus spent £2.16.
    Lia spent 36p x 3 = £1.08
    Marcus spent all together £2.16 and Lia spent all together £1.80.
    Marcus spent 108p.

    Log in to Reply
  12. Osas O. says:
    26/01/2022 at 5:51 pm

    Bronze
    1. £1.70 + £3.20 = £4.90
    2.Ryan bought 3 cakes worth of £66 because 22 x 3 = 66.
    Silver
    Waylon spent 48p in total and Talia spent 120.
    They spent 168p all together.
    Talia spent 72p more than Waylon.
    2.Lia spent 108p and Marcus spent 216p
    They spent 324p altogether.
    Marcus spent 108p more than Lia.
    Gold
    The coins Liam have are 20p 20p 15p and 15p and 30p

    Log in to Reply
  13. Osas O. says:
    26/01/2022 at 5:50 pm

    Bronze
    1. £1.70 + £3.20 = £4.90
    2.Ryan bought 3 cakes worth of £66 because 22 x 3 = 66.
    Silver
    Waylon spent 48p in total and Talia spent 120.
    They spent 168p all together.
    Talia spent 72p more than Waylon.
    2.Lia spent 108p and Marcus spent 216p.
    They spent 324p altogether.
    Marcus spent 108p more than Lia.
    Gold
    The coins Liam have are 20p 20p 15p and 15p and 30p

    Log in to Reply

Comments navigation

Older comments

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Related Posts

Y1 Beach Day – MONDAY (UPDATED)

This content is restricted.

Read More »
30/05/2025 8 Comments

Lady Godiva The Musical (Songs)

This content is restricted.

Read More »
26/05/2025 1 Comment
Our Awards
Quick Links
  • News
  • Calendar
  • Blogs Page
  • Broad Heath Media
  • Computing
  • Online Safety
  • Challenges
  • Portfolios
  • Games
  • News
  • Calendar
  • Blogs Page
  • Broad Heath Media
  • Computing
  • Online Safety
  • Challenges
  • Portfolios
  • Games
Get In Touch

Hanford Close
Coventry
West Midlands
CV6 5DP

  • Email: office@broadheath.coventry.sch.uk
  • Phone: 024 7668 9558
Lost your password?