### Don’t miss our latest newsletter!

We share all the exciting events that took place last term and give you a sneak peek of what’s coming up.

# Year 5 Maths Challenge Summer 1

Here is your Maths challenge for this term!

Now make your own puzzle for someone else to solve.

#### 7 responses to “Year 5 Maths Challenge Summer 1”

1. Meena B.

BRONZE:

1. Susie is correct. Because 0+2=2 and 6+2=8 and 9+2= 11 and then the answe would become 91.2 because of the exchange in 11.

2. 31.2.
11.1
34.
23
99.3.

Nate is correct because together they scored under 100.

SILVER:

4a. 75-12.83= 63.17
75-21=54
75-8=67
75-19.1= 55.9

4b. 15.5cm

5a. She is incorrect, I know this because she didn’t add the exchange.

5b. He is correct.

GOLD:
The number is 17.94

2. Sabiha K.

this

3. Sabiha K.

Bronze
Susie is correct.
I know this because:
69.0+22.2=91.2.
Blaire is correct. I know this because 31.2m, 11.2m, 34m and 23m are less than 100m.

Silver
75 -21=54
54-8=46
46.0-19.1=26.9
26.90-12.83=14.07
She has 14.07 buntings left.

62.0-21.6=40.4
40.4-3.9=36.5
36.5-10.0=26.5
26.5-11.0=35.5
He has 35.5 blocks left.

She would be incorrect because:
134.00+27.41=161.41

He is correct. I know this because:
263.66+351.00=614.66

Gold
I done thiks challenge in my homework book.

BRONZE:
2a: she is correct because 69.0+22.2=91.2
3a: Nate is correct because 31.2 + 11.2+34+23=99.4

Silver:
4a: 75-12.83-21-8-19.1=14.07 is how much she has left and the biggest length she can cut from it is 12.83m.
Ab: 62-11-3.9-10-21.6=15.5 is how much he has left and the biggest length he could take of is 11cm.
5a: Jameela is wrong because she forgot the exchange the answer is 161.41.
5b He is correct because 263.66+351.00=614.66.

Gold:
The number is 17.94.

5. Arfa S.

Maths challenge

Bronze
2a. Susie is incorrect because the missing digits for the number sentence are 2 and 2 for part of the answer its 91.2
69.0 +
22.2
91.2

3a. Nate is correct because if you add all of them up it would be 99.4 and this is less than 100m.

Silver
4a. Hannah has got 14.07 because if you add up what she’s going to give to her friends and subtract it with 75 you’ll get 14.07 so she has got 14.07 left.

4b. Chris has 15.5 because if you add up all of the blocks then subtract 62 from it the answer would be 15.5.

5a. Jameela is incorrect because she did not include the exchange the answer is
134.00
27.41 +
161.41

5b. He is correct because 0+6 =6 and 6+0=6 6+5 = 11 and you have to add the exchange for 2+3 here the answer is 614.66 are my workings out
263.66
351.00
614.66

Gold
The number is 17.94.

6. Haarun M.

Bronze no because she is Gona end up with nine in ones

7. Hudayfa A.

Bronze:
69.0
+22.2
91.1
She is incorrect
2a:
The answer is 99.4 because 31.2+11.2=42.4 34+23=57 and 42.4+57=99.4
Silver: