Y2 – Money Challenge!

What a lovely unit of money we have just completed, Y2! Have a go at answering these end of unit questions with your adult.
Try the challenges to see whether you fully understand how to solve two-step problems, too.

Please ensure you show each step clearly. Comment to let me know that you have had a go. This will earn yourselves a jellybean!

7 Comments

    • The total cost of an apple and pear is 77p. Dan will get 23p change if he pays with a £1 coin. The total cost of a book and magazine is £4.70. 💰

Leave a Reply

LAST WEEK OF CLUBS
+